Cestování stopem: Dobrý nápad nebo zbytečný risk?

Kdysi byli vidět stopaři na českých silnicích na každém kilometru. Někdy jen se vztyčeným palcem, někdy s nápisem cíle a občas také žadonící. Stopařů na silnicích ubývá a není to způsobené pouze obavou o svou bezpečnost. Cestováním stopem můžete ušetřit hodně peněz, zažít mnoho dobrodružství a poznat nové lidi.

Stopování má svá pravidla

Pro někoho je tento způsob cestování přirozený a jiný se stydí. Každopádně jako vše i stopování má svá pravidla. Snažte se cestovat ve dvou. I větší počet může být na škodu. Stůjte tak, aby měl řidič, kde zastavit a čas se rozhodnout, zda vám chce zastavit. Nestůjte pod kopcem kvůli rozjezdu auta. Při stopování nekuřte, nejezte a nepijte.

Pokud na místě, kde hodláte stopovat již někdo stojí, zařaďte se za něj, nepředbíhejte.

Oblečení mějte čisté a světlé. Jste lépe vidět a působíte důvěryhodně. Zavazadlo si zabalte, co nejmenší.

Pokud zastaví auto, zkontrolujte, co je uvnitř. Prohoďte s řidičem pár slov. Když uvidíte lahve od alkoholu nebo budete alkohol cítit, jízdu odmítněte. Dlouhé pohledy nebo nepříjemný pocit může být také důvodem k odmítnutí jízdy. Nebojte se to udělat.

Nikdy nenechávejte první nasednout přítelkyni. Zavazadlo musí jít také až za vámi. Bohužel hrozí riziko, že řidič ujede.

S řidičem si povídejte. Nejčastějším důvodem řidiče ke svezení stopaře je zkrátit si dlouhou chvíli. Někdy vám mohou být jeho rady a poznatky z okolí užitečné k dalšímu cestování.

Dejte svým známým nebo rodině vědět, že se chystáte jet stopem. Pošlete někomu z nich zprávu s SPZ auta ve kterém jedete.

Chystáte se stopem do zahraničí?

Pokud se chystáte stopem do zahraničí, ujistěte se, zda je v zemi stopování povoleno nebo zda tam platí nějaká pravidla nebo předpisy. V některých zemích je stopování úplně zakázáno. Patří mezi ně i sousední Polsko.

Pokud se stopovat stydíte a chcete si dobrodružnější cestování, využijte sociální sítě. Na nich existuje několik skupin, kde se lidé domlouvají na společných cestách.