Jak cestovat autem po Chorvatsku

Cestování autem přináší určitou svobodu. Nejste vázáni žádným jízdním řádem a je jen na vás, kdy se seberete a přesunete o kus dál. Chorvatsko je natolik rozmanitou zemí poskytující mnoho kulturního, společenského, sportovního a odpočinkového vyžití, že se vám nebude chtít zůstat na jednom místě. Ať už cestujete autem do Chorvatska nebo využijete služeb půjčovny, můžete si předem zařídit jednotlivá ubytování na webu ubytovanivchorvatsku.cz. Web se soustředí především na apartmány, ale ani hotely a penziony v bohaté nabídce ubytování nechybí.

Naplánujte si cestu autem se zajištěným ubytováním a máte vše bez starostí.

Provoz v Chorvatsku

Doprava v Chorvatsku může být v létě a o teplých víkendech zhuštěná, zejména směrem k pobřeží a zpět. Dostat se na chorvatské pobřeží ze Záhřebu se zjednodušilo otevřením dálnice Záhřeb-Split, která zkrátila dobu jízdy mezi oběma městy na přibližně čtyři hodiny. Původní plán byl vést dálnici až na jih od Dubrovníku, ale finance vyschly a stavba byla pozastavena.

Mezitím se ocitnete na dvouproudé malebné pobřežní silnici, kde se projíždění vlásenkových zatáček zdá být národním sportem. I tak vás vyjde vaše dovolená levně.

Náklady na automobil

Vzít si auto na palubu trajektu může být drahé, alespoň ve srovnání s nastupováním na palubu jako pěší cestující. Také si budete muset v hlavní sezóně předem rezervovat trajekty na ostrovy a ukázat se hodiny předem. Možná je lepší při cestování autem chorvatské ostrovy vynechat.

Chorvatská pravidla pro řidiče

Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,05 %. Policie běžně na místě kontroluje motoristy, zda neřídí pod vlivem alkoholu, a u těch nejmenších nehod provádí dechové testy. U řidičů, kteří se odmítnou podrobit dechové zkoušce, se automaticky předpokládá, že se přiznali k řízení v opilosti. V případě nehod, které mají za následek smrt nebo vážné zranění, chorvatské zákony vyžadují, aby policie odebrala vzorky krve za účelem zjištění hladiny alkoholu v krvi.