Jak se připravit na předmenstruační syndrom?

Premenstruační syndrom (pms) je soubor příznaků, které se objevují opakovaně, vždy 14 -7 dní před menstruačním krvácením. Jeho projevy mohou být nejen fyzické, ale i psychické. S největší pravděpodobností mají souvislost s nižší hladinou estrogenu a vyšší hladinou progesteronu, které se objevují v druhé polovině měsíčního cyklu. Také hladina prolaktinu se lehce zvyšuje. Ztrácí se s počátkem menstruačního krvácení. Předmenstruační syndrom se u žen objevuje kolem 20. roku jejich života a u některých může přetrvávat až do menopoauzy. U některých žen mizí po porodu.

Nejčastější projevy PMS

U každé ženy se PMS projevuje jinak. Mezi nejčastější fyzické příznaky patří napětí a někdy i bolest prsou, nafouklé břicho nebo otoky nohou. Někdy se objevuje nepříjemná bolest hlavy, svalů a kloubů. Může se zvýšit hmotnost. Mezi časté projevy patří zhoršení stavu pleti a vyšší chuť na sladké nebo mastnější a těžší pokrmy. Mezi psychické projevy pak patří únava, výkyvy nálad, změna libida, nesoustředěnost, někdy dokonce i stavy depresivního charakteru. Někdy se může objevit zánět pochvy.

Některé ženy mohou mít příznaky velmi silné a dokonce jim brání v práci a dalších činnostech.

Jak na PMS?

Proti negativním projevům může pomoci zdravý životní styl, lehká a méně slaná strava v druhé polovině cyklu, dostatek spánku a odpočinku, procházky na čerstvém vzduchu. Vaše domácí lékárnička by měla obsahovat  i některé bylinky a stopové prvky. Patří mezi ně kontryhel, zinek a hořčík. Výkyvy hormonů mohou mít za následek vysušenou sliznici. Přípravy vhodné pro tento případ a pro správnou intimní hygienu nabízí značka GYNELLA®.

Pokud jsou projevy PMS opravdu silné a znemožňují ženě vykonávat práci, je vhodné navštívit gynekologa, který navrhne vhodnou léčbu. Do té se řadí léky proti bolesti nebo hormonální antikoncepce.