Popularita elektrokol stoupá

Na našich silnicích, cyklostezkách, ale pro někoho možná překvapivě i na horách, se stále více setkáváme s elektrokoly. Tak jako běžné bicykly, tak i elektrokola jsou nejrůznějších typů. Rozeznáváme elektrokola silniční, městská, trekingová nebo horská. Každý si tak může vybrat podle toho, jakému terénu dává přednost. Pokud holdujete jízdě po lesních cestách a v horském terénu, pak si můžete vybrat mezi MTB celoodpruženými, nebo MTB s odpružením přední vidlice. Rovněž výrobců elektrokol je celá spousta. Od Apache, přes Crussis, Fucus, Giant, Leader Fox až po Sense nebo Spirit.

Jak elektrokolo pomáhá

Kdo si někdy elektrokolo alespoň vyzkoušel, musel potvrdit, že elektropohon opravdu jezdci pomáhá. Zejména je to cítit při stoupání, jelikož i prudší kopec vyšlapete velice snadno. Mezi lidmi panují některé mýty, například, že se na elektrokole nemusí šlapat. Tak tomu není, jelikož samotný vzhled napovídá, že je to stále bicykl, který je ale vybaven pohonným zařízením a akumulátorem. Ten je připevněn k rámu, nebo integrován přímo do rámu.

Funguje to tak, že jakmile šlápnete do pedálů, spustí se elektromotor, který vám velice usnadní šlapání do kopce, nebo pokud chcete stačit zdatnějšímu kolegovi. Sílu pohonu můžete libovolně regulovat ovládáním na řidítkách, nebo můžete motor zcela vypnout. Úroveň asistence i dojezdová vzdálenost, která může dosahovat více než 100 km, je u každé značky a modelu elektrokola různá.

Elektrokolo pro všechny

V nabídce je celá řada značek a modelů, takže si každý může vybrat jednak podle obsahu své peněženky, a jednak podle toho, do jakého terénu bude elektrokolo převážně používat. Cenově přijatelné je například horské elektrokolo Focus Whistler 2 Plus s hliníkovým rámem a pohonem umístěným v zadním náboji. Díky příznivé ceně a jednoduché konstrukci je to ideální dopravní prostředek na výlety po silnicích, cyklostezkách i lesních a horských terénech. Pohonná jednotka disponuje výkonem 250 W a baterie je snadno odnímatelná díky umístění na sedlové trubce. Toto elektrokolo má navzdory nižší ceně řadu předností, jako jsou například široká kola dodávající stabilitu. Pohodlnou jízdu v terénu umožňuje přední odpružená vidlice.