Proč začít s temnou turistikou?

Temná turistika se stává stále víc oblíbená, zejména mezi mladými. Jejich cesty vedou na místa spojená s utrpením nebo se smrtí. Nezáleží na tom, zda byla katastrofa způsobená přírodou nebo člověkem. Mezi cíle patří místa, kde došlo k bitvám a válečným střetům. Vězení, popraviště, pogomy nebo genocidy patří mezi cíle milovníků temné turistiky.

Psychicky se na výlet dobře připravte

Někomu se může zdát temná turistika morbidní. Míst, kde došlo k lidskému utrpení, upravených k návštěvám turistů přibývá nejen v Česku, ale po celém světě. Jen obyčejná procházka po hřbitově vám vyvolá mrazení v zádech. Návštěvou místa, kde lidé zemřeli násilnou smrtí se tento pocit o hodně znásobí. Velkým kladem temné turistiky je poznání lidské historie. Někdy vám změní pohled na celý váš život. Po návštěvě takového místa se vám vaše problémy a starosti mohou zdát malicherné a zbytečné. Připravte se velmi dobře psychicky na takový výlet. Jak to mohl někdo udělat? Jak se to mohlo stát? Otázky, které si budete klást, ale odpověď na ně nedostanete. Některá místa zacloumají i s těmi nejotrlejšími. Zjistěte si základní informace o místě, které se chystáte navštívit.

Nejoblíbenější místa temné turistiky

Mezi nejvíce navštěvovaná místa patří koncentrační tábory. Zvrácená ideologie Adolfa Hitlera fascinuje mnoho lidí a návštěvy koncentračních táborů nenechají nikoho klidným. V Česku patří mezi nejznámější Terezín. Často také vyjíždí do sousední Polska do Osvětimi, kde byl největší koncentrační tábor. S válkou souvisí i Lidice a Ležáky, kam se jezdí také mnoho turistů podívat. Naučná stezka Jáchymovské peklo vás zavede do míst, kde v 50 letech stály tábory pro komunistické vězně. Vězní dobývali uranovou rudu.

Když Rusko zpřístupnilo Černobyl, roztrhl se pytel s cestovními kancelářemi, které umožňují výlet na místo velké a zbytečné lidské tragédie. Riziko ozáření z vybouchnuté jaderné elektrárny stále hrozí, ovšem ani tak to temné turisty neodradí.

Památník v přístavním městě Hirošima, které se nachází na největším japonském městě Honšú láká k návštěvě davy turistů z celého světa. Svržení atomové bomby toto město smutně proslavilo po celém světě.

Bohužel, na světě se takových míst nachází mnoho a temný turismus je stále více oblíbený. Věřme, že takových míst bude nadále přibývat, co nejméně.