Švédsko – země národních parků

Švédsko je překrásná země, která oplývá nezměrným přírodním bohatstvím. Za divokou a nespoutanou přírodou sem každoročně přijíždějí turisté z celého světa. Kde jinde lze pít vodu ze studánky, utábořit se a ulovit si rybu k večeři? Vydejte se s námi nahlédnout do několika národních parků, které rozhodně stojí za návštěvu.

Nespočet národních parků a přírodních rezervací

Prvních 9 národních parků bylo ve Švédsku vyhlášeno již v roce 1909. Od té doby bylo vyhlášeno dalších 20 a v současné době se připravuje na statut národního parku dalších 13 oblastí. Kromě toho je ve Švédsku 3027 přírodních rezervací. Díky tomu je Švédsko jednou z posledních zemí, kde lze objevit skutečně evropskou divočinu se vším, co k tomu patří – flórou i faunou. Při plánování cesty do této severské země proto rozhodně kromě zajištění adekvátního trajektu do Skandinávie neopomeňte zahrnout do itineráře návštěvu některého z národních parků nebo rezervací, budete nadšeni.

Parky severního Švédska

Perlami národního bohatství Švédska jsou parky Abisko, Stora Sjöfalletj, Sarek a Pieljekaise, které jsou také oblíbené mezi milovníky treků. Všechny jsou v samotném severním cípu Švédska, ale rozhodně stojí za návštěvu. Při návštěvě parků Abisko nebo nedalekého Pieljekaise, který byl zřízen na ochranu přírodních březových lesů, si zajeďte i k jezeru Torneträsk, které je sedmým největším ve Švédsku. Původní ledovcové jezero je hluboké 168 m a nachází se v oblasti Sámů. Kromě překrásné přírody můžete obdivovat i množství sobů, které v této oblasti žijí.

Parky jižního Švédska

Téměř okamžitě po vylodění z trajektu v Trelleborgu můžete zajet do národních parků Dalby Söderskog nebo Stenshuvud. Prvně jmenovaný je necelých 45 minut jízdy vzdálený od přístavu, je nejjižněji položeným švédským parkem a vhodný pro pěší turistiku. Park Stenshuvud je dostupný autem za 90 minut a je přímo na pobřeží Baltského moře a vyznačuje se pestrou flórou, která je dána teplým mikroklimatem. K oblasti se váží prastaré legendy o místních obrech a trollech. Při dobré viditelnosti je ze stejnojmenného kopce vidět dánský ostrov Bornholm.